Blesky (lightnings)

Blesk...snad každý ví o co se jedná...ale víte že se dělí? podle kladnosti či zápornosti pólu? a že jsou i druhy ? a víte že podle barvy určíte typ srážek? Snad vám tento článek pomůže rozrůst vaše znalosti o blescích.

Tak nejdřív bych asi začal tím, co je vlastně zač. Jedná se o přírodní elektrostatický výboj, který je pozorován během bouřky. Blesk produkuje i světlo, (pro lajky:první je blesk a potom až hrom;) )které hlavně v noci je velmi efektivní. Blesk dokáže zahřát okolní vzduch i na 30 000 C°!

Cumulonimbus (bouřkový oblak) je ve vrchní části složen z ledových krystalků a čím níž, tím se led proměňuje ve vodu. A díky tomu je vrchní část oblaku (kovadlina) kladně nabitá a základna záporně.
Blesk vzniká při elektrické polarizaci ledu a dešťových kapek.

Blesk který se táhne z mraku k zemi se země jako sám o sobě nikdy nedotkne, protože ze země se proti němu vyšle proudnice, která je způsobená silně nabitým elektrickým polem (nejčastěji z vysokých objektů např. strom, stožár apod. takže věta rčení "za bouřky nebuď pod stromem" je pravdivé.

Blesky podle náboje dělíme na pozitivní (CG+), negativní (CG-) a plošné (CC)
Zkratka CG znamená Cloud to Ground (oblak země)
Zkratka CC znamená Cloud to Cloud (oblak oblak )
Začnu těmi nejslabšími, což sou plošné. Nachází se v Cumulonimbu a jsou to ty blesky které nemají výrazný hrom ( i když sou i vyjímky), a jsou to ty blesky které v noci osvětlují oblohu (někdy jeden blesk "zabliká" i několikrát po sobě).
Jako další a nejčastější blesk při bouřce (až 95%) je negativní. Jedná se o klasický blesk, který se nachází v oblasti vypadávajících srážek. Proteče jim proud 30 kA
No a teď poslední, pozitivní. Osobně z těchto blesků mám největší strach. Tvoří sice jen 5% z celkových úderů blesků, avšak může udeřit i 25 km od bouře !!! Nejčastěji se vyskytuje v zimních bouřích a na konci bouřek. Má typický dutý a dunivý hrom, poznáteho i tak, že ti kteří mají doma dřevěná okna, jim luxusně zaduní ;).
Dávejte si pozor na tyto blesky, jsou opravdu nebezpečné.
Dále dělíme blesky na:stuhové (typ CG, velmi široký blesk se silným hromem), plošný (v mracích, často pod názvy Anvil Crawlers, Perlový (CG, složen z malých perel a každý "bouchne"sama o sobě, takže pořádný dunivý hrom),čárový(CG prostě čára) a rozvětvený (CG,CC prostě světelná větev) a konečně kulový.
Kulový chci rozebrat sám o sobě, protože je velmi zajímavý. Nejen tím že všechny spotřebiče vyřadí ze hry, ale sou případy kdy byl dokonce nehmotný!!! (projde skrz zdí). Někdy se jen rozplyne, někdy se rozloučí explozí.

A naposled jak poznáme typ srážek podle barvy blesku?! Když vidíme blesky modré, nejspíš jsou tam kroupy, pokud je tradiční fialový nebo červenomodrý je ve srážkách, pokud žlutý, je ve vzduchu zvířený prach (nejspíš v důsledku nárazového větru), pokud bílý, tak je v oblasti nízká vlhkost.

Obrázky se zobrazí po kliknutí na příslušné odkazy.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one