Hrom

Hrom, další typický projev bouřky, následující po blesku. Jde o zvukový projev bouřky. Vzniká při ohřevu vzduchu bleskem (až 30 000 C°), vzduch tedy expanduje a poté se smrští. Tudíž vznikne vlna kterou je právě hrom.

Podle hromu také poznáme druh i vzdálenost blesku. Pokud slyšíme silný, dutý a dunivý hrom jedná se o blesk CG+, když takový klasický, nebo silně křupajicí (při velmi blízkém úderu) jedná se o CG-, a pokud slyšíme zdlouhavý ne moc vyrazný hrom jedná se o CC.

Z hromu není třeba mít strach, hrom jako sám o sobě nemůže udělat nic, i když pokud někde v blízkosti (500m a míň) uhodí CG+ tak to strach nahání.


Vzdálenost bouřky můžete poměrně přesně odhadnout podle doby, která uplyne mezi pozorováním blesku a zaslechnutím hromu. Protože blesk vidíte v podstatě okamžitě a zvukové vlny se vzduchem šíří rychlostí 0,33km/s, odpovídá doba mezi bleskem a hromem v sekundách dělená třemi vzdálenosti blesku v kilometrech. Uběhne-li např. mezi bleskem a hromem 9 sekund, je bouřka vzdálena asi 3 km

.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one