Srážky (praecipitation)

Srážky mohou mít mnoho forem, ať sněhové či dešťové,jedná se o totéž. Vznikají kondenzací nasycené vodní páry a poté začnou vypadávat z oblaku. Mohou být veritkálni i horizontální. Nejznámější vertikální jsou déšť, sníh, kroupy, krupky, mrholení apod...horizontální jsou rosa, jinovatka, námraza a ledovka.
Srážky také mohou mít různou intenzitu, tu určíme podle radaru (modrá - mrholení, červená intenzivní déšť), i z pozemního sledování dokážeme určit intenzitu.

Tak ku příkladu pokud se blíží silná bouřka, (silné odrazy na radaru, silná blesková aktivita...) a vidíme že srážky, popřípadě srážkové jádro mají nazelenalou barvu, s 80% můžeme tvrdit že se zde vyskytují kroupy. Nebo pokud vidíme tzv.Rain foot (sražková bota) můžeme říci, že se jedná o tzv.Downburst, tedy o silné srážky, které způsobují v okolí silný vítr.

Déšť i sníh nám mohou vytvořit i optické jevy. Na dobře orientovaných krystalcích v oblačnosti typu cirrus, cirrostratus se mohou vytvořit halové jevy, nebo pokud sluneční světlo dopadá ve vhodném úhlu na dešťové kapky, vytvoří se nám duha.

Pro lepší pochopení klikněte na odkazy pod příslušnými názvy jevů
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one